Perpetuum logo bez tagline

Europejski Tydzień Autyzmu

7 grudnia 2022

Przedszkolaki i uczniowie z Perpetuum Mobile uczyli się o zmysłach w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu.

Cała grupa (dzieci i dwie nauczycielki) siedzą w kręgu na dywanie. Na środku dywanu nasze karty ze zmysłami.

Przedszkolaki i uczniowie z Perpetuum Mobile uczyli się o zmysłach w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu.

Warsztaty w przedszkolu dotyczyły integracji sensorycznej. Miały na celu rozwijanie świadomości i wiedzy na temat autyzmu. Dzieci dowiedziały się, że nie wszyscy spostrzegamy świat w jednakowy sposób. Zmysły niektórych osób potrafią być bardziej czułe lub przeciwnie, warto być uważnym na potrzeby i możliwości naszych kolegów i koleżanek.

Zajęcia z uczniami w szkole polegały m.in. na wspólnym objerzeniu filmów edukacyjnych.

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony w pierwszym tygodniu grudnia zainicjowany został przez Parlament Europejski. Uchwalił on w 1996 roku Kartę Praw Osób z Autyzmem.

W ramach tygodnia, odbywającego się między 1-7 grudnia, można zorganizować dowolne działanie w placówce edukacyjnej, które przybliża uczniom tematykę autyzmu, uwrażliwia na potrzeby innych.

Dla zwiększenia widoczności wydarzeń w mediach społecznościowych należy oznaczyć posta na ten temat za pomocą: #ETAmKTA2022 . Dzięki temu inicjatywy z innych placówek są również widoczne i można się dowiedzieć o innych miejscach, które organizują podobne działania.

To nie wszystko. Nie tylko najmłodsi mogą wziąć udział w akcji. Stowarzyszenie Autism Europe organizuje konkurs fotograficzny. Można w formie zdjęć pokazać zarówno perspektywę osoby z autyzmem, jak i inkluzywnego (otwartego na innych) społeczeństwa. Więcej o konkursie na stronie organizatora.

Dla osób dorosłych polecamy książkę „Książka o człowieku w spektrum autyzmu” Weroniki i Jerzego Janiaków. Jest to przewodnik dla autystów po neurotypowym świecie, a jednocześnie ciekawa lektura dla osób, które chciałby zrozumieć ten świat.

Udostępnij:

Więcej aktualności:

Ostatnio na Blogu:

Galeria