Perpetuum logo bez tagline

Nowe, nasze Liceum Perpetuum Mobile!

22 grudnia 2023
admin
Łukasz Pulchny show

Niepubliczne Liceum Perpetuum Mobile Fundacji Kreatywnej Edukacji

Nasz projekt jest zwieńczeniem próśb młodzieży i rodziców. Jest próbą zmierzenia się z zadaniem jakim jest edukacja młodzieży; gwarantująca wysoki poziom wiedzy teoretycznej w połączeniu z jak najlepszym wsparciem psychologicznym i pedagogicznym. Z jednej strony chcemy dać młodym dorosłym narzędzia i rozwijać umiejętności intelektualne, społeczne, techniczne a z drugiej absolutnie nie wyręczać ich w praktycznym uczeniu się życia dorosłych.

Liceum Perpetuum ma być placówką, gdzie ćwiczymy samorządność, dlatego współtworzą je zarówno sami zainteresowani czyli młodzież, na równi z ich nauczycielami i rodzicami. Od kilkunastu lat, dokładnie od 2008 roku jako Fundacja Kreatywnej Edukacji prowadzimy placówki edukacyjne, przez które przewinęły się setki osób stąd jako kadra jesteśmy w pełni świadomi współczesnych potrzeb naszych uczniów. Znamy też generalne bolączki systemu edukacji w Polsce, staramy się z nimi zmierzyć, niwelując negatywne skutki w prowadzonej szkole podstawowej. Poprzez demokratyczne rozwiązania angażujemy całą społeczność w holistyczne funkcjonowanie placówki: stosujemy ocenianie kształtujące, razem podejmujemy kluczowe decyzje odnośnie do szkoły oraz każdej klasy, rozmawiamy o potrzebach i wspólnie decydujemy o zajęciach realizowanych poza klasą szkolną; wycieczkach, projektach wolunarystycznych czy tych przyczyniających się do promocji; czy pozyskiwaniu zewnętrznych środków finansowych
dla placówki.

W roku 2022/23 przeprowadziliśmy wraz z ósmoklasistami, warsztaty design thinking space podczas których powstawały prototypy rozwiązań usprawniających edukację w liceum. Wraz z tegorocznymi 2023/24 najstarszymi rocznikami uczniów będziemy pracować nad zarządzaniem projektami oraz kreowaniem szczegółowych rozwiązań, by ostatecznie powstała konkretna koncepcja liceum szyta na miarę.


Nasza placówka to wyjątkowe miejsce, w którym

Myślęcinek
  • Edukacja odbywać się będzie blokowo; nie będzie poszczególnych przedmiotów, typu historia czy geografia. Obecnie w edukacji licealnej matura a program przedmiotu to zupełnie odrębne rzeczywistości. Stąd, bazując na tematach z podstawy programowej będziemy pracować projektowo, opierając się na konstruktywistycznym modelu edukacji, badając wiedzę zastaną uczniów, będziemy wraz z nimi łącząc przedmioty szkolne szukać odpowiedzi na nurtujące pytania.
  • Korzystając z lokalizacji placówki, tuż obok lasów i kanału bydgoskiego chcemy zaproponować uczniom spędzanie czasu w plenerze oraz aktywności sportowe pozwalające eksplorować okolice.
  • Rozwijamy młodego człowieka holistycznie. Oferta zajęć poza zajęciami stricte intelektualnymi, inspirowanymi podstawą programową i zagadnieniami maturalnymi dotyczyć będzie zarówno potrzeb fizycznych, umysłowych, jak i twórczych. Znajdziecie u nas odpowiedź na Wasze pasje muzyczne, artystyczne, filmowe, fotograficzne, stolarskie… i te które się jeszcze pojawią. Podążamy za Wami, za Waszymi zainteresowaniami oraz za światem i rzeczywistością, która nas otacza.
  • Edukacja polega na fizycznym eksplorowaniu architektury, miast, przyrody a nie na oglądaniu artefaktów na ekranie – stąd w naszej wizji szkoły co najmniej 1/4 czasu szkolnego spędzać będziemy w plenerze. Stawiamy duży nacisk na edukację poza klasą szkolną. Truizm – podróże kształcą – wprowadzimy w życie, starając się jak najwięcej pracować, integrować i uczyć podczas wspólnych wyjazdów. Lokalnych i dalszych. „Do życia uczymy się poprzez życie”, stąd w organizację pracy zaangażowana będzie sama młodzież.
  • Mając wiedzę i świadomość na temat skutków które dla roczników 2006-2011 zostawiła pandemia i przymusowa izolacja, stawiamy na maksymalne uspołecznianie młodzieży.
dom seniora

Obserwując młodzież w naszej szkole widzimy jak ważne jest niwelowanie skutków Zespołu Deficytu Natury, planujemy na terenie szkoły stworzenie Zewnętrznej Sali Edukacyjnej oraz prowadzenie w ramach hortiterapii ogródka, choćby ziołowo-lawendowego, pozwalającego na relaks i odpoczynek.

  • W naszej placówce każdy wychowanek ma zapewnione wsparcie psychologa i pedagoga, a ponieważ nasze liceum jest kameralne więc nie ma kolejek do specjalisty

Udostępnij:

Ostatnio na Blogu

Ostatnio w Perpetuum Mobile:

Galeria